facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Ev Dekorasyonunda Kitaplık Alternatifleri
Ev Dekorasyonunda Kitaplık Alternatifleri

Ev Dekorasyonunda Kitaplık Alternatifleri

Kitapların muhafazasını mümkün kılan, genellikle çalışma/genç odaları veya salonlarda bulundurulan dekoratif mobilyalar “kitaplık” olarak adlandırılır.

Kitaplıklar; tüm mekânlarda isteğe göre sergilenmelidir. Çünkü kitap seçiminizdeki kolaylık buna bağlıdır ve daha estetik bir görüntü yakalarsınız.

Kitaplık seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar ise kitaplığın ve alanın hacmi, boyutlar ve kitaplığınızın şeklidir. Aynı zamanda elinizdeki kitap sayısını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu detaylara özen gösterdiğinizde istediğiniz tipte bir kitaplık bulamadıysanız -ki oldukça yüksek bir ihtimaldir- alanınıza özel bir kitaplık tasarlatabilirsiniz. Dilerseniz de kendiniz tasarlayıp, mobilyacılarda inşa ettirebilirsiniz.

Kitaplık kullanımlarınız için çok sayıda alternatif kitaplık örneği bulunmaktadır.

1-HÔL KİTAPLIKLARI
Eğer evlerinizde kitaplığınz için yeterli alan yoksa, asla almaktan vazgeçmeyin. Çünkü hôl kitaplıklar ile yer kaplamadan duvarlarınız boyunca özel tasarlanan gömme kitaplıklar ile, kitaplarla sürekli iç içe olabilir ve klasik bir görüntü elde edebilirsiniz.

2-MERDİVEN ALTI KİTAPLIKLAR
Kitaplık ebatları genel üretim olarak büyük ölçüde olduğundan, çok fazla yer kaplayabilirler. Bu nedenle çoğu okur, elinde olmayan durumlardan ötürü kitaplık kullanmak istemez. Fakat kitaplık kullanımından ödün vermek yerine, pratik dekorasyon fikirleriyle kitap muhafazalarınız için gerekli alanı yaratabilirsiniz. Örneğin dubleks ev kullananlarınız, merdiven altlarınızdaki boşlukların altına özel kitaplıklar yaptırabilirsiniz. Böylece hem merdiven boşluğunuzu öldürmemiş, hem de kitaplık sahibi olmuş olursunuz.

Merdiven Altı KitaplıkMerdiven Altı Kitaplıkları Merdiven Altı Kitaplık Modelleri

3-YATAK ODASI KİTAPLIKLARI
“Uyumadan önce mutlaka kitap okurum”,”Yatağımda uzanarak kitap okuma keyfini hiçbir şeye değişmem” diyenlerdenseniz; mutlaka yatak odaları için özel tasarlanan kitaplıklardan edinmelisiniz.

4-OTURMA ODASI/SALON KİTAPLIKLARI
Oturma odaları veya salonlarınız için pek çok kitaplık dekorasyonu yapılabilir. Gerek dekor, gerek renk, gerekse boyut olarak bu çeşitlerden çoğu oturma odaları veya salonlarınız için uygun olsa da; uygun olmayanlarınız için de “niş” kitaplıklar oldukça şık görünecektir.

5-ÇALIŞMA ODASI KİTAPLIKLARI
Tüm kitaplık alternatiflerini bir arada fikredinebileceğiniz tek oda! Odanıza uygun renklerdeki tüm kitaplıkları, çalışma odanızda kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, iç mimaride kitaplıklar çalışma odası mobilyalarında üçüncü sıradadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top