facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Ev dağınıklığına karşı 4 kolay strateji
Ev dağınıklığına karşı 4 kolay strateji

Ev dağınıklığına karşı 4 kolay strateji

Evinizdeki dağınıklığı azaltmak istiyor fakat sürecin can sıkıcı ve zor olmasından mı endişe ediyorsunuz? O halde aşağıda verilen 4 stratejiyi odalarınızda uygulayarak her şeyi siz ve aileniz için daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Büyük işleri küçük parçalara bölün
Eğer uzun zamandır evinizi toplamaya fırsat bulamadıysanız ya da herhangi bir düğün gibi organizasyonun içerisinden çıkmışsanız planınızı odalara göre ayrı ayrı oluşturmalısınız.

Örneğin yatak odanızın toplanması gerekiyorsa ilk olarak aksesuarlardan başlayın, ardından giysi ve kıyafetlerinize geçin.

Dağınıklığı her ne kadar istediğiniz düzende ve planda toplayabilecek olsanız da, daha küçük adımlar atarak, kendinizi zorlamamanız ve işleri sıraya koymanız daha kolay olacaktır.

Siyah Beyaz Salon Dekorasyonu

Sistemli olun
Herhangi bir yeri toplamaya başlamadan önce atılması gerekenler için yanınızda bir adet çöp torbası, bağışlanması ya da geri dönüşüme gitmesi gerekenler için de kutu olması gerekir. Eğer dağınıklığa neden olan eşyaları atmak istemiyorsanız büyük bir adet kutu daha edinin ve işe yarayabilecek olanları içerisine atın.

Eğer 6 ay içerisinde kullanmadıysanız muhtemelen daha sonra da kullanmayacaksınız demektir.

Dağınıklıklarla başa çıkmak biraz can sıkıcı olabildiği için, yaptığınız işi kolaylaştıracak ve neşe katacak bir şey de lazım. Örneğin odalarınızı toplarken sevdiğiniz bir içeceği tüketebilir, televizyon izleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Böylelikle her şey daha hızlı hallolur

Atmanız gerekenlere karar verin
Daha doğrusu atmanız gereken eşyalara karar vermek yerine, hangisinin evde kalması gerektiğine karar verirseniz işiniz biraz daha kolaylaşabilir.

Para verdiğiniz ve sahip olduğunuz eşyaları gözden çıkarmak kolay değildir. Fakat aşırı dağınıklığa neden oluyorlarsa aşağıdaki soruları kendinize sorarak atıp atmayacağınızı belirleyebilirsiniz.

  1. Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Ya da bir şekilde hayatınızı daha kolay, daha iyi ve mutlu bir hale getiriyor mu? Eğer cevabınız evet ise evinizde kalmasında bir sorun yoktur.
  2. Hayatınızı zorlaştırıyor ve sizi rahatsız mı ediyor? Eğer öyleyse evinizde herhangi bir yeri yoktur.
  3. Sizin için anlamlı, kullanışlı ya da güzel mi? O halde zaten evinizden uzaklaştırmak istemeyeceksiniz.
  4. Tamiri zor olacak şekilde zarar mı görmüş? Örneğin birçok kişi bozulan televizyonundan kalan kumandasını ya da bağlantı kablolarını daha sonra ihtiyaç duyabileceğini düşünerek saklar. Oysa ki bu sadece dağınıklığı arttırır. Çünkü tüm yeni elektronikler zaten ihtiyaç duyabileceğiniz tüm parçalar ile birlikte gelmekte.

Oturma Odası Dekoru

Şimdi hepsiyle ne yapacağınıza karar verin
Evinizden uzaklaştırmak istediğiniz eşyaları direkt olarak çöpe atmanın dışında değerlendirebilecek olduğunuz birkaç yol vardır. Eğer artık kullanmak istemediğiniz eşya iyi bir kondisyondaysa, yani hala kullanılabilir vaziyette ise bağışlamalı ya da bir tanıdığınıza hediye etmelisiniz.

Fakat kullanılamayacak halde ise ilk olarak geri dönüşüm seçeneğini değerlendirmeli, eğer imkan yok ise son çare olarak çöpe atmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top