facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Duvar Dekorasyonunuza Saatlerin Katkısı
Duvar Dekorasyonunuza Saatlerin Katkısı

Duvar Dekorasyonunuza Saatlerin Katkısı

Ev dekorasyonlarınızda önemli unsurlardan biri de duvarlardır. Duvar renginiz ve duvar dokunuz, odanızın zihninizde canlandırdığı öğeleri temsil eder. Eğer canlı renkler tercih etmişseniz enerji ve dinamizm, yumuşak veya soğuk renkler tercih etmişseniz ciddiyet ve sükûnet göstergesidir.

Duvarınızda kullandığınız dokular da, renkler kadar önemlidir. Eğer saten veya yağlı boyalar tercih ediyorsanız, bu boyalar odalarınıza modernlik katar. Fakat saf veya slikonlu (prüzlü dokular) tercih ediyorsanız daha klasik bir görünüm oluşur.

Aslında çok basit ve önemsiz görünen bu ayrıntılar, gördüğünüz gibi evlerinizin görünümünde büyük izlenim farklılıklarına neden olur. Fakat duvarlarınız, size istediğiniz sosyo-görünümü yansıtmıyor ise, çok daha küçük detaylara inerek durumu kurtarabilirsiniz. Bu konuda aklınıza ilk gelen objelerin tablolar, çerçevelediğiniz fotoğraflar olduğunu düşünüyorum. Fakat önemli bir detayı sizlerle paylaşmam gerekirse:

Büyük Duvar Saatleri

Tablolar veya fotoğraflar, duvarlarınızla bütünlük içerisinde olabilecek ürünler değildir. Bütünlükten kasıt; duvarınıza astığınız tablo veya fotoğraflar kendi içerisinde duygu yüklüdür fakat duvardan uzaklaştığınızda bütün bir görünüm sağlamazlar. Sadece duvarınızdaki küçük dekorlar olarak görünürler. Bu nedenle, duvarlarınızda duygu ve mesaj içerikli olmayan dekorlar tercih etmeniz gerekir.

Bu hususta akla gelen en güzel, en uygun parçalar “duvar saatleri”dir. Duvar saatleri, birkaç yıl öncesine kadar hemen her evde bulunan ürünlerdi. Lâkin içinde bulunduğumuz dönemin teknolojik gelişmişlik seviyesi nedeniyle duvar saati geleneği yok oldu denilebilecek kadar azaldı. Benim sizlere önerim, duvarlarınızın ruha dokunacak izlenimlere açık olması için, bu özel parçaları mutlaka kullanmalısınız.

Eğer duvarlarınız için hangi saati seçeceğiniz hakkında tereddüt içinde iseniz, aşağıdaki saat çeşitleri ve kullanım alanlarını dikkatlice okumalısınız.

1-Dev Duvar Saatleri
Özellikle duvarlar dekorasyonu ile odanın tüm havasını değiştirmek isteyenler için “dev duvar saati” kullanımı oldukça müsait. Çünkü bu saatler, duvarınızla en çok birleşen ve duvarınızı hacim açısından en çok kapsayan saat modelidir. Dev duvar saatlerini, mutfak dışında tüm odalarınızda kullanabilirsiniz. Mutfağı eleme amacımız, dar görünümlerden kaçınmaktır.

 

2-Tahta Duvar Saatler
Tahtaların sıralı bir şekilde birleştirilmesi ile oluşmaktadırlar. Gerektiğinde boyanan veya desen eklemesi yapılan bu saatler, yaşam odalarınız (oturma ve yatak odalarınız) için en uygun saatler olabilir. Basit tasarımlardan oluştuğu için fazla ilgi çekmezler. Fakat odanızda değişim hissi yaratırlar. Daha çok açık renk mobilyalarınızla kullanmanızı tavsiye ederim.

 

3-Vintage (Eskitme) Duvar Saatleri
Son zamanların hem giyim hem iç mekân modasını ele geçirmiş olan vintage esintisi, duvar saatlerinde de kendini ön plana çıkarıyor. Özellikle salonlarınızda büyük/küçük her tipini kullanmanızı tavsiye ederim. Odanıza maskülen bir yaklaşım kazandıracaktır.

 

4-Modern Duvar Saatleri
Giyim modasının tam tersi olarak, en sade saat tipidir. Belirli bir çerçeve stili vardır. Pastel tonlardan oluşan çerçevelerin içine renk geçişleri, buhar kolajları veya fırça sıçratmaları koyularak fon oluşturulan bu saatler, desenine göre her odada kullanılabilir. Buhar kolajlarını ve sıçratmaları koyu tonlarda seçerek yatak odalarınızda, renk geçişleri (ton açma) ile oluşturulanları oturma odalarınızda, tek renkten oluşanları ise mutfaklarınızda veya çocuk/genç odalarınızda kullanabilirsiniz.

 

5-Tasarım Duvar Saatleri
Bu saat tipi ikiye ayrılır. Biri kendi oluşturacağınız düzen saatleri, diğeri ise hazır saatler. Hazır saatler, ünlü markaların tasarladığı özel obje soyutlamalarıdır. Özellikle mutfaklar için tasarlanan bu saatler oldukça ilgi çekicidir.

 

Bir diğeri ise kendi tasarımlarınızdır. Bu konuda size vereceğim en güzel örnek “family clock”, yani aile saatleridir. Bu tasarım için ihtiyacınız olan ürünler yelkovan, akrep ve saniye ibresidir. Etrafına rakam yerine çerçeve içerisindeki aile fotoğraflarınızı asın. İşinizi kolaylaştırmak adına, çerçeveleri asmadan önce yerlerine rakamları yazmanız ve rakamların üzerine çerçeveleri asmanız gerekir. Daha doğru ve düzenli bir şekil alır.

 

Duvar dekorasyonunuz için önerebileceklerimiz şimdilik bunlar, umarım katkımız olmuştur. Tüm okurlarımıza şimdiden kolay gelsin..

2 yorum

  1. Harika bir çalışma olmuş fakat demode saatleri nereden alacağım konusunda yardimci olur musunuz tesekkurler

  2. Ogün Çınar

    Antikacilarda bulunur ama su anda moda olduklari icin mudoda bile var yani siz dekor magazalarina bakin bence

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top