facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Dekoratif Kokulu Taş Yapımı
Dekoratif Kokulu Taş Yapımı

Dekoratif Kokulu Taş Yapımı

Türk kültürü, oldukça kapsamlı ve güzel bir alt yapıya sahiptir. Bu kültür öğelerimizden biri de nikâh, kına, düğün, sünnet vb. özel günlerimizde şeker veya kese içerisinde koku/sabun dağıtmaktır.

Gün geçmeyedursun ki kültürümüzde bile gelişim ve değişim hareketleri oluyor. Örneğin bahsettiğim şeker vb. dağıtımların yerini günümüzde “kokulu taşlar” almaya başladı.

Bu konu üzerine birçok toptancı firma açıldı. Özellikle son dönemlerde oldukça ilgi duyulan ve satış yapan firmalar bunlar. Fakat üzülerek, ben bu firmalara pek de gerek olduğunu düşünmeyen taraftanım. Nitekim evde mobilya bile tasarlanırken bu küçücük sevimli şeyleri neden kendimiz yapamayalım? İşte tam da bu noktada, biraz geç de kalsam sizlere bu işi tüm incelikleriyle anlatmaya başlıyorum.

Her zamanki gibi, öncelikle gereken malzemeler:

 • Kokulu taş tozu (Renk açısından henüz pek gelişmiş bir malzeme değildir fakat işinizi görecek üç özel rengi ve dokusu bulunmakta.)

 • Esans (Taşınızın dilediğiniz kokuyu vermesi için esans kullanmanız gerekir. Hemen her çeşit koku bulma olasılığınız var. Bu konuda sadece hobi mağazalarına değil, parfümeri dükkânları ve aktarlara da uğrayabilirsiniz. Benim şiddetle önerdiğim üç koku vanilya, çikolata ve leylak.)

 • Boya (Her hobi mağazasında bulabilirsiniz. Kokulu taş için özel üretilmiş boyalardır. Ara ve ana renkler olmak üzere her rengi bulunmaktadır.

 • Silikon kalıp (Bu kalıpları İstanbul dışında iseniz internet üzerinden almanızı öneririm. Sadece kalıp üzerine kurulan firmalar ve bu firmaların siteleri var.)

 

 

 • Sıcak su (Fazla kaynar olmamasına dikkat edin. Fakat ılık da olmamalı.)
 • Karıştırmak için bir kap

Malzemeleriniz tamamsa, buyurun sevimli taşlarınızı şu şekilde yapmaya başlayın:

Öncelikle karıştırma kabınızda herhangi renkte bir toz bulunmamasına dikkat edin. Taş tozunuzu kaba boşaltın. Daha sonra tozun içerisine, tozun yarısı ölçekli olacak şekilde sıcak su ekleyin. (Anlamayanlar için; iki ölçek toza bir ölçek su.) Ve bu malzemeleri kabınızın içerisinde ezerek karıştırın. Böylece topaklanmayı da önlemiş olacaksınız.

Daha sonra kabınızdaki görüntü homojen ve verdiği kıvam akıcı olduğunda, içerisine birkaç damla esans damlatın. (Maksimum dört damla yeterlidir.) Karıştırın.

Karıştırmaya devam ederken, taş boyanızı da bu karışıma dökün ve karıştırma hızınızı arttırın.

Karışım donmadan kalıplarınıza boşaltın. Karışımın, döktüğünüz kalıbı tamamen kaplaması gerekir. Hava almadığına ve üzerinde baloncuklar oluşmadığına emin olduğunuzda donmaya bırakın ve bekleyin. Donması için herhangi bir soğuğa gerek yoktur. Kesinlikle buzdolabı veya dondurucu kullanmayın. Hızlı soğutucu spreyler kullanabilirsiniz. Fakat kendiliğinden de 15-20 dakika içerisinde, malzemelerin özelliği sayesinde katı ve sert bir yapıya ulaşacaktır.

20 dakika sonunda, taşlarınızı kalıplardan almanız gerekir. Bozulmaması adına, yavaşça “kenarlarından başlayarak” çıkarın.

İşte mis kokulu ve inanılmaz sevimli taşlarınız hazır! Unutmayın, ilk denemeniz ise kıvam tutturmak adına sorunlar yaşayabilirsiniz. Birkaç kere yaptıktan sonra eliniz alışacaktır, moralinizi bozmayın. Oldukça eğlenceli ve zevkli bir hobidir. Umarım sizler için de keyifli olmuştur.

 

Taşlarınızı dilerseniz sevdiklerinize hediye edin, dilerseniz de güle güle kullanın..

2 yorum

 1. İki gün once yeğenimin tavsiyesiile sitenize baktım kendin yap fikirlerinden en çok begemdiklerimden biri bu oldu. Anlatımınızdaki açıklık ve fotoğraflar cok güzel. Bu kalipları alabileceğim mağaza veya site soyler misiniz ?

  • Merhaba Meral Hanım;
   Hangi ilde olduğunuzu bilmediğim için mağaza öneremem fakat her hobi mağazasında taş kalıbı bulabilirsiniz. Benim kullandığım ve paylaştığım kalıplar kalipciniz.com’dan aldığım kalıplardır. Mutlaka bakmanızı isterim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top