facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Dekorasyonun Renkli Yüzleri; Duvar Rafları
Dekorasyonun Renkli Yüzleri; Duvar Rafları

Dekorasyonun Renkli Yüzleri; Duvar Rafları

Duvar rafları, hem yer kaplamayarak mekandan kazandırdığı için hem de görsel olarak oldukça estetik durduğundan sıklıkla tercih edilmeye başlandı.
Duvar rafları, eskiden daha çok özel yapım şeklinde imal edilirken günümüzde son derece kolay şekilde monte edilebilir tasarımlarına ulaşmak mümkün. Üstelik kimi modelleri, çarpıcı dizayn ve hoş konseptleri ile başllı başına bir dekor öğesi.

Dekorasyonda duvar rafları ve kullanımına dair incelikleri şu alt başlıklarda toplanabilir.

Duvar Rafları Kullanım Amacı Yönünden Esnektir
Duvar raflarını kitaplık olarak tercih edebileceğiniz gibi hem kitaplık hem de vitrin şeklinde de kullanabilirsiniz. Ayrıca kimi duvar rafları  sadece dekor ürünlerinin yerleştirilmesine uygun ve çok daha estetik formlara sahiptir. Dolayısıyla duvar rafı seçerken kullanım amacınızı göz önünde bulundurmalısınız.

J Tipi Duvar Rafları Oldukça İşlevseldir
En sık tercih edilen duvar  rafı sistemi J tipi duvar raflarıdır. Yarı kapalı bir forma sahiptir. İç  bölmesi kitaplık ya da CD’lik olarak rahatlıkla kullanılırken üst tablasında da dekoratif öğelere yer verilebilir.

Kapalı Form ya da Küp Formlu Duvar Rafları
Kaplı form, küp duvar rafları mekana hem şıklık katmakta hem de bir hareket kazandırmaktadır. Renkli tasarımları ve orijinal formları, adeta duvar süslerinin yerini almıştır. Kapalı formlar, iç içe geçmiş kutuları andırır. Tabla içleri kitaplık olarak tercih edilirken, dış kısım yüzeylerinde dekor ürünleri sergilenmektedir.

Dokaratif Amaçlı Duvar Rafları
Salt dekorasyon ürünlerinin sergilendiği, tamamen açık, değişik bir forma sahip, oldukça estetik tek tabladan oluşan duvar rafları da özellikle salonlarda tercih edilebilir. Açık renk, krem ya da beyaz bir salon takımı;  lila ya da mor bir dekoratif duvar rafı ile harika bir uyum yaratır. Dekoratif duvar rafları, iştah açıcı  özelliğiyle mutfakların aranılan rengi kırmızı olarak, mutfaklara da estetik katacaktır.

Duvar Rafları Kullanım Önerileri
Çocuk odalarında çocukların boylarına uygun bir yere sevdikleri oyuncakları ya da kitaplarını kaldırabilecekleri kapalı formda bir duvar rafı planlayabilirsiniz.

Duvar raflarını çalışma köşesi ya da odanızda boydan boya duvar rafı şeklinde estetik olarak tasarlayarak, çalışma odanızda az yerde çok sayıda kitabınızı bulundurabilirsiniz.

Eğer renkli dekorlardan hoşlanıyorsanız,  kontrast renklerle hareketlendirilmiş kapalı ya da açık form duvar raflarını bir arada kullanarak görsel bir şıklık yaratabilirsiniz. Burada duvar raflarının uyumlu olması çok önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top