facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Dekorasyonda Perde Seçimi
Dekorasyonda Perde Seçimi

Dekorasyonda Perde Seçimi

Perdeler evlerin dış dünya ile ilişiğini kesen, evi ev yapan unsurlardan birisidir. Evin büyüklüğüne, tarzına ve pencerelerin konumuna göre kullanılan çeşitli perde türleri bulunmaktadır. Genel anlamda gelen güneş ışınlarının kırılması için kullanılan perdelerin bu gün kullanım amaçlarından birisi estetik anlamda güzellik yaratmaktır. Seçilen perdenin kumaşı ve türü evin genel tarzını yansıtacak şekilde düzenlenmelidir. Stor, tül, fon gibi değişik seçenekleri bulunan perdelerin kumaş kalitesi arttıkça pahası da aynı oranda artar. Ayrıca perdelerin duvar uzunluğu ya da pencere uzunluğu ile birebir uzunlukta olması gerekmektedir. Az ya da çok uzunlukta olması bir hata demektir.

Mobilya Rengine Göre Perde Seçimi
Perde seçerken dikkat edilen en önemli unsur mobilyaların renkleridir. Aslında olması gereken perdelerin açık renklerde seçilmesidir. Bunun sebebi az da olsa güneş ışığının evde süzülmesi gerektiğidir. Hem sağlık açısından hem de evin ışık almasını tamamen kesilmesi açısından renk tercihi oldukça önemlidir. Seçilen tüllerin renkleri açık olmalıdır ancak fon perdelerde dilediğiniz renk ve desen tercihi yapabilirsiniz. Eğer mobilyalarınız desenli ise dokusu düz ve sade perdelerden yana tercih yapmalısınız ki ortam basık bir hale bürünmesin.

Stor mu, Tül mü?
Bu sorunun cevabını kendiniz vermelisiniz. Hacmi küçük bir eviniz varda şayet göz yormaması adına stor perdeden yana tercih yapabilirsiniz.  Ayrıca stor perde evinize olduğundan daha modern bir hava katacaktır. Tül perde kullanılan evlerin dekorasyonu daha klasik detaylar içermelidir ki tarz karmaşası yaşanmadan dekorasyon gerçekleştirilsin. Moda perde çeşitleri incelendiğinde artık kumaşlara dijital baskıların dahi yapıldığını görmekteyiz. Dilediğiniz tarz ve desende perde bulmanız mümkündür. Özellikle şu sıra zebra desenli stor perdeler oldukça dikkat çekmekte ve kullanılmakta olan modellerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top