facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Dekorasyonda Monokrom Stili
Dekorasyonda Monokrom Stili

Dekorasyonda Monokrom Stili

Monokrom ilk olarak bir resim tekniğini tanımlama amacıyla kullanılmış terimlerden biridir. İkinci Dünya Savaşı sıralarında bir grup ressam tarafından aynı renklerin farklı tonlarının kullanılması ile oluşturulan resim tarzına monokrom ismi verilmiştir. O günlerden günümüze yansıyan bu terim şimdilerde siyah ile beyazın kombin edilmesi sonucu oluşan bir moda akımını temsil etmektedir. Dekorasyonda monokrom stili uygulamak isterseniz sizlere bu konuda bazı önerilerimiz var;

  • Eğer dekorasyonda renk uyumu sağlarken zorlanıyorsanız en kolay yaratabileceğiniz dekorasyon tarzı monokrom olacaktır. Beyaz koltuk takımları, siyah sehpa ve beyaz televizyon ünitesi ile siyah LCD kullanarak yaratacağınız bir dekorasyon tarzı hem kolay, hem de tarz görünecektir.
  • Zıt renkler olarak bilinen siyah ve beyazın şık uyumunu yatak odanızda da kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta gözünüzü yormayacak şekilde şık bir dekorasyon yaratmaktır.
  • Siyah ve beyaz dekorasyon deyince aklınıza ayrı ayrı parçalar gelmesin. Siyah ve beyazın bir arada kullanıldığı koltuklar, yastıklar ya da aksesuarları da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Siyah beyaz halılar da bu dekorasyonun tamamlayıcısı olacaktır.
  • Monokrom dekorasyon stilinde siyah ve beyaz dışında renkler de kullanmanız mümkün. Ancak öne çıkan renkler siyah ve beyaz olmalıdır.
  • Yatak odanızın duvarlarını siyah, mobilyalarda ve örtülerde ise beyaz kullanarak şık bir stil oluşturabilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyonda aksesuarlarınızı renkli kullanarak sıcak bir görünüm yaratabilirsiniz.

Monokrom dekorasyon stili oluşturmak için siyah ve beyazı eşit derecelerde kullanmanızda fayda var. Eğer bu renklerle oluşturduğunuz dekorasyonun soğuk bir ortam yarattığını düşünüyorsanız aksesuarlarınızda hafif renkli seçimler yaparak farklılık yaratmanız ideal bir seçim olacaktır. Özellikle de ahşap şamdanlar ve mumluklar bu dekorasyon stilinde oldukça şık bir görünüm sağlayacaktır.

Yaz kış oluşturabileceğiniz monokrom dekorasyonunu yemek masanızda da deneyebilirsiniz. Siyah beyaz masa ve sandalye kombini oluşturarak da bu stili kolaylıkla yemek masanıza yansıtabilirsiniz. Yemek masanızdaki soğuk havayı sıcak bir görünüme kavuşturmak için masasının tam ortasına rengarenk bir çiçek ya da renkli mumlar yerleştirebilirsiniz. Monokrom dekorasyonu sayesinde dilediğiniz odada şık bir stil yaratabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top