facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Dekorasyonda Köşe Koltuk Seçiminin Beş İnceliği
Dekorasyonda Köşe Koltuk Seçiminin Beş İnceliği

Dekorasyonda Köşe Koltuk Seçiminin Beş İnceliği

Daha çok dar mekanların kurtarıcısı olarak tanınan köşe koltuklar, doğru seçildiğinde mekanlarda oldukça şık durmaktadır. Peki köşe koltuk nasıl seçilmelidir; köşe koltuk seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Köşe Koltuk Mobilyaları

Köşe koltuk takımının rengi konseptinize uygun olmalı
Köşe koltuk  seçilirken en önemli kriterler arasında takımın renk ve desenleri gelmektedir. Dar mekanlarda açık renk, düz ya da zarif ve karmaşık olmayan desenli  modeller, mekanı daha ferah gösterir. Halının ve perdelerin rengi, odanın renk konsepti de köşe koltuk seçiminde göz ardı edilmemelidir.

Köşe koltuk modeline dikkat edilmelidir
Köşe koltuk seçimi yapılırken koltuğun konsepti mutlaka öğrenilmelidir.  Vintage gibi belirgin konseptler seçilecekse,  mekanın diğer tamamlayıcı mobilyaları da bu konseptte olmalıdır. Kanepe tipi köşe koltuklar, oturma odaları için spor bir şıklık getireceğinden uygundur. Salonlarda daha modern, klasik köşe  takımları tercih edilebilir.

Köşe koltuğun işlevselliği önemlidir
Gerektiğinde yatak olarak da kullanılacak veya  bazalı köşe koltuklar oturma odalarında oldukça işlevseldir. Oturma odalarında çok  fonksiyonlu köşe takımları rahatlıkla kullanılabilir. Salonlar için ise modern ve daha kibar tasarımlı, işlevselliğinden ziyade şıklığı vurgulanan modellere bakılabilir.

Köşe koltuk geniş mekanlar için seçilirken dikkatli olunmalıdır
Köşe koltuklar geniş salonlarda tek başına mekanı boş gösterebileceğinden, geniş salonlar  için köşe koltuk seçilirken yardımcı mobilyalarla takviye edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Seçilen köşe koltuklara uygun puf, tabure, yer sehpası ve tekli koltuklar aranmalı, uygun konseptler yapıldıktan sonra alışverişte kesin karar verilmelidir.

Köşe koltuk kolay temizlenebilir olmalıdır
Özellikle dar mekanlarda mobilyalar sürekli kullanım nedeniyle çok fazla kire maruz kalır. Yıpranmaya daha açıktır. Bu sebeple köşe koltuk seçilirken malzemesinin kaliteli , kılıflarının yıkanabilir  olması özellikle tercih edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top