facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Dekorasyonda Aplik Kullanım Önerileri
Dekorasyonda Aplik Kullanım Önerileri

Dekorasyonda Aplik Kullanım Önerileri

Duvara monte edilen aydınlatma ürünleri olarak aplikler, günümüzde işlevsel yanından ziyade dekoratif olarak da tercih edilmektedir.

Mekanda aplik, konsepte modern ve yumuşak bir dokunuş  yapmaktadır. Ancak aplik, mekan bütünü göz önünde tutularak seçilmeli ve aplik seçiminde bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Mekan felsefeniz aplik seçiminizi etkiler
Apliği kullanacağınız mekanın ana konsepti modern ya da country gibi modern uyarlamalar ise aplik seçiminizi  cam, krom, gümüş olarak kullanabilir, daha modern tasarımlara yönelebilirsiniz. Ancak mistik, otantik ya da etnik tasarımlı bir mekanınız varsa eskitme ya da antika bir aplik mekanınıza uyum sağlayacaktır. Modern ve klasik karışımı eklektik stillerde ise altın kaplama aplikler, oldukça hoş duracaktır.

Duvar Aplikleri

Aplik mekanı kalabalıklaştırmaya aday bir dekor ürünüdür!
Aplik mekanlarda çok dikkatli seçilmelidir. Çünkü göze batar ve form olarak sade modelleri dahi çekicidir. Dolayısıyla sade mekanlar, aplik ile bir hayli gösterişli hale getirilebilir ancak detaylı ve gösterişli mekanlarda aynı gösterişte bir aplik  kullanmak uyumsuzluk yatatarak mekanı kalabalıklaştıracaktır.

Mekan türünüze uygun aplik kullanın
Köşe takımı ile tasarladığınız sade ve spor, dar bir oturma odasında modern çizgilere sahip bir aplik sırıtacaktır. Aynı şekilde modern dizayn edilmiş bir salonda damla aplik mekanı basitleştirebilir. Oturma odalarında biraz daha sade ve spor, mutfaklarda renkli tasarımlar, salonlarda ise taşlı, süslü, gösterişli formlar rahatlıkla kullanılabilir.

Aplik Dekoru

Yatak odalarınızda oda konseptine uygun, renkli, desenli, aplikler mekana hava katacaktır. Yatak odalarında aplik kullanılırken kırmızı renk tercih edilebilir ve aplikler temel aydınlatmadan farklı olarak gece lambası şeklinde düşünülebilir.

Çocuk odaları ise birbirinden modern ve sevimli tasarımlara sahip apliklerin gece lambası formu ile neşeli ve renkli bir hale getirilebilir.

Dar antre ya da koridorları  aplikle renklendirin
Dar antre tasarımlarına en çok yakışan dekor ürünü apliklerdir. Ancak büyük formlarından ziyade geniş yüzey kaplayan ve dışa doğru dar tasarımlı modeller kullanılmalıdır. Camlı, krom gövdeli apliler antre ya da koridorlarda oldukça modern ve zarif durmaktadır.  Ayrıca aplik mekanda yarattığı derinlik algısı ,ile koridor ya da antreleri daha geniş gösterir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top