facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Dekorasyonda Akdeniz Stili
Dekorasyonda Akdeniz Stili

Dekorasyonda Akdeniz Stili

Akdeniz dekorasyon stili günümüzde sıkça tercih edilen dekorasyon tarzlarından birisi oluyor. Evinizin tüm bölümlerinde kullanabileceğiniz bu dekorasyon stili oldukça doğal ve Akdeniz sahillerindeki geleneksel mimari yapıyı yansıtan simgelerden oluşmaktadır. Akdeniz dekorasyon tarzı farklı ve minimal yapısı ile oldukça dikkat çekmesinin yanı sıra doğal yapısıyla da her mevsime uygun bir tarzdır. Gelelim Akdeniz stili dekorasyon oluşturmak için kullanılabilecek özelliklere;

  • Akdeniz dekorasyon stili oluşturulmak istenen odanın duvarları genellikle dokuludur, düz taşlar ya da kireçli sıvalar kullanılır.
  • Beyaz, mavi, toprak ve baharat renkleri, turkuaz ve su yeşili bu dekorasyona hakim olan renkler arasında yer almaktadır.
  • Bu dekorasyonun en dikkat çekici parçalarından birisi de çanak ve testi gibi aksesuarlardır.
  • Kanepeler genellikle geniş ve alçak olmakla birlikte rahatlığı ile dikkat çeker. Ayrıca küçük baskılı minderler de bu dekorasyonda kullanılmaktadır.
  • Genel olarak ham ipekler ve pamuklu kumaşlar kullanılsa da mekan altın işlemelerle de süslenmektedir.
  • Akdeniz stili dekorasyonda sıklıkla ağır halılar ve desenli kilimler tercih edilmektedir.
  • Aksesuar olarak el yapımı toprak kaplar, seramikler ve toprak saksılar da dikkat çekmektedir.
  • Eğer havuz kenarında Akdeniz stili dekorasyon oluşturulacaksa hasır koltuklar kullanılabilir ve havuzun kenarına rengarenk çiçekler yerleştirilebilir.
  • Perde ve masa örtüsü gibi renklerde ise daha çok pembe, somon, sarı, kırmızı ve turuncu gibi canlı renkler kullanılmaktadır.

Ev dekorasyonunda Akdeniz stili kullanmak daha çok kendinizi tatilde hissetmenizi sağlar. Oldukça rahatlatıcı obje ve mobilyaların kullanıldığı bu dekorasyon tarzını yatak odasında, oturma odasında, mutfakta, bahçede ve havuz kenarında kullanmak mümkündür. Özellikle bağ evleri içinde bu dekorasyon tarzını önerebiliriz. Akdeniz dekorasyon tarzında beyazın hakim renk olduğunu tekrardan belirtmekte de fayda var. Masif ahşap parkeler de yine bu dekorasyonun dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Doğrusu oturma odalarında Akdeniz dekorasyon tarzı adeta saray görüntüsü yaratmaktadır. Büyük sarkık avizelerin kullanılması da ortama farklı bir hava katmaktadır. Sizlerde rahatlıktan yana bir dekorasyon oluşturmak isterseniz bu dekorasyon stili ile evinizde şık görüntüler yaratabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top