facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Dar Mekanları Geniş Göstermenin 5 Altın Kuralı
Dar Mekanları Geniş Göstermenin 5 Altın Kuralı

Dar Mekanları Geniş Göstermenin 5 Altın Kuralı

Salon, oturma odası ya da mutfak… Dar  mekanı geniş göstermek için beş altın kurala sadık kalın.

1. Mekanda Işığı Kontrol Edin
Dar  mekanda öncelikle  ferah bir ortam yaratmaya çalışın. Bunun içinde mekanda ışık kaynaklarını doğru kullanın ve amacınız aydınlık bir ortam algısı yaratmak olsun. Mekanınızda duvar renginizden mobilyalara açık tonlar kullanın.

Küçük Odada Aydınlatma

2. Mobilyalarınızı Zarif Modellerden Seçin
Ahşap ve kaba hatlar yerine paslanmaz çelik, cam ya da krom detaylı mobilyalara ağırlık verin. Camın saydamlığından faydalanın. Mutfak  masanızda cam yüzeyli masa, orta sehpanızda cam kaplama mekanı daha geniş gösterir.

Cam Sahpa

3. Perdeleri Doğru Seçin
Bir mekanda mobilyalar kadar dekoru tamamlayan bir diğer öğe de perdelerdir. Dar ve küçük mekanlarda ışığı geçiren ince kumaştan ve uzun olmayan tül ve perdeler tercih edilmeli; perde kumaşı açık ve sade olmalıdır.

Tül Perde Modelleri

4. Mekanı gereksiz kalabalıktan kurtarın
Aksesuar olarak mutfak dolaplarına, salon vitrinine, orta sehpalara yaydığınız eşyalar, mekanı daraltarak; kalabalık etkisi nedeniyle gözleri yorar.  Dar mekanlar, olabildiğince sade olmalı; aksesuar seçimleri kibar modellerden seçilmelidir. Mekanı aksesuarla renklendirmek istiyorsanız mum ya da kibar vazolardan, dekoratif canlı çiçeklerden, lambaderden yararlanın.

Dekoratif Çiçek

5. Renklerle Genişlik Algısı Oluşturur
Olabildiğince açık renkler ve katılmış koyu tonlara sahip mini aksesuar ya da fazla yer kaplamayan eşyalar mekânı daha geniş gösterir. Cam ve metal detaylı mutfak masanızın üzerine kırmızı bir meyve tabağı; açık salon takımınız arasına koyu tonlara sahip bir puf yerleştirerek mekanınıza hem gösteriş katın hem de mekanda genişlik  algısı yaratın.

 

Bir yorum

  1. Ayrıca büyük ve geniş aynalar kullanmanız hem odayı daha aydınlık hale getirecek hem de odanın daha geniş olduğu izlenimi verecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top