facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Dağınıklığı engellemek için 4 akıllı ve etkili yol
Dağınıklığı engellemek için 4 akıllı ve etkili yol

Dağınıklığı engellemek için 4 akıllı ve etkili yol

Dağınık olmayan, derli toplu bir evde yaşamanın en kolay yolu minimalist bir ortam hazırlamak ve az eşyaya sahip olmaktır. Daha az eşyaya sahip olursanız organizasyonu ve toparlama işlemini kolaylaştırır, temizlenecek eşya sayısını azaltmış ve bir sürü gereksiz şeye de para harcamaktan kurtulmuş olursunuz. Yaşadığımız ortamı toplamak gerektiğinde birçok kişi ya gerekli enerjiyi bulamaz ya da nereden başlayacağına karar veremez ve dağınıklık gün geçtikçe büyür ve altından kalkılmaz bir hale gelir.

İşte uzmanlar tarafından belirlenmiş ve test edilmiş, ev dağınıklığından kurtulmanızı sağlayacak 4 akıllı ve etkili dağınıklık stratejisi.

Dekorasyon

 1. Toparlamak için günde bir saat ayırın.
  Washington DC’de bir dekoratör olan Nicole Anzia’ya göre evinizin dağınıklığı için her gün çok kısa bir süre ayırmalı ve yapılacak işler birikmeden yavaş yavaş temizlemeli ve toplamalısınız.
  Aksi taktirde dağınıklığı uzun haftalar boyunca bekletirseniz, toplayabilmek ve temizleyebilmek için 10 – 15 saat gibi bir süre ayırmak zorunda kalacaksınız, ki birçok kişi bunun için gerekli motivasyonu ve enerjiyi bulamaz.
  Bu nedenle gün içerisinde yarım saatinizi bile evinizi toplamaya ayırırsanız problemi daha başlamadan çözmüş olursunuz.
 2. Dağınıklık yaratan eşyaları kategorilere ayırın
  Dağınıklığa sebep olan eşyalarınızı ” çöpe atılacak “, ” bağışlanacak “, ” hediye edilecek ” ya da ” geri dönüşüm kutusuna atılacak ” gibi kategorilere ayırmak çok daha fazla organize olmanıza, temizlik ve toplama için gerekli enerjiyi elde etmenize ve işleri kolaylaştırmanıza neden olacaktır.
  Ayrıca bu yolla sıklıkla kullanmadığınız fakat yine de dağınıklığa ya da sıkışıklığa neden olan eşyaları kolaylıkla tespit edebilir ve elden çıkartabilirsiniz.
 3. Sadece gerekli kutuları ve sepetleri alın
  Evinizdeki dağınıklığı yok edebilmek için aldığınız oyuncak sepeti, çamaşır sepeti ya da çok amaçlı kullanılan diğer toparlayıcı kutular nasıl ve nerede kullanacağınızı bilmiyorsanız başlı başına dağınıklıklara sebebiyet verebilir. Çünkü genellikle çoğu büyüktürler ve geniş yer kaplarlar. Bu yüzden git gide uygun bir yer bulmak zorlaşır ve evinizin daha sıkışık görünmesine yol açarlar.
  Örneğin dağınıklığınızı bu tarz sepet ve kutular ile toparlıyorsanız ve artık yataklarınızın altında, kullanmadığınız odanızda ve dolabınızda yer kalmadıysa, atmanız gereken çok fazla eşyanız olduğu anlamına gelir.

  Dekorasyon

Görevler belirleyin ve tamamen yerine getirin
En önemli adımlardan birisi budur..
Evinizi toparlayabilmek için bir yapılacaklar listesi belirlediyseniz ve neyin nereye gitmesi gerektiğine dair bir liste oluşturduysanız, yapmadan başka bir adıma geçmeyin. Yani adımlara tamamen uyun.

Dağınıklık yığınlarını ya da sepetleri daha sonra yerleştirmek için odanızın bir yerine atmayın ve dikkatinizi dağıtarak zaman geçirmeyin.

Örneğin etrafta çöpe atılması gerekenler var ise elinize çöp torbanızı alın ve tüm çöpleri toplamadan farklı bir işe geçmeyin ya da işi yarım bırakmayın. Veya bağışlamanız gereken kıyafetleriniz ya da oyuncaklarınız var ise bir an önce kutulayın ve arabanıza yerleştirin..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top