facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Çocuk Odası Dekorasyonu / Çocuk Odaları Tasarımında 5 Önemli Kural
Çocuk Odaları Tasarımında 5 Önemli Kural

Çocuk Odaları Tasarımında 5 Önemli Kural

Çocuk odası tasarımında çocukların bedensel ve  psikolojik sağlığını gözetmek gerekmektedir. Bunun için çocuk odası açarken şu basit ama son derece önemli kuralları tüm ebeveynler bilmelidir.

Cinsiyet Farklılığını Göz Önünde Tutun
Çocuk odalarında çocuğun cinsiyetine dayalı tasarım, cinsiyet rollerini geliştirmesi için önemlidir. Psikolojik sağlığı açısında kız ve erkek odalarında renk tercihlerinden, mobilya ve aksesuar  seçimine dek cinsiyet dikkate alınmalıdır.  Odaların kız-erkek olarak birden fazla çocuk için açılması durumunda çocukların yatakları  çevresinde özel alan oluşturulmalı ve cinsiyet farklılığı yansıtılmalıdır.

Genç Odası Mobilyaları

Kaliteli Bir Halı Seçin
Çocuk odalarında halının kalitesi için vereceğiniz paraya acımayın. Sık dokuma, kolay tutuşmayan, kiri ve tozu tutmayan ve mümkünse cinsiyetine uygun ton ve desenlerde bir halı seçin.

Perdeler Kalın Olmamalıdır
Çocuk odalarının ferah ve ışıklı olması çocuğun sağlıklı gelişimi kadar psikolojisi ve rahatlaması için de önemlidir. Bu sebeple yerlere dek uzanan, kalın kumaştan yapılmış perde ve çok fazla cafcaklı, karmaşık desenli tüller çocuk odaları için uygun değildir.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Odada Eşya karmaşası Yaratılmamalıdır
Çocuk odaları, evin salonuna sığmayan koltuğun ya da evde saklanmak istenen eşyaların yerleştirileceği bir mekan olmamalıdır. Çocuk için özel bir anlamı olmalı, mobilyaları odanın genişliğine uygun seçilmeli ve çocuğu oyun için  yeterli oranda yer mutlaka sağlanmalıdır.

Çocuk Odası  Eşyalarını Çocuk Seçmelidir
Çocuk odası tasarımlarında çoğu zaman gözden kaçırılan en önemli kural, odanın  mobilyaları ya da aksesuarlarını çocuğun seçmesine olanak tanınmalıdır. En azından mobilya alışverişi çocukla birlikte, mutlaka fikrini alarak yapılmalıdır. Bu hem onların odalarını severek kullanmalarını sağlar, hem de çocuklarda özgüven geliştirerek, kendi düşüncelerine önem verildiği için onlar üzerinde olumlu duygular yaratır.

Bir yorum

  1. Eğer yeni bebek sahibi olacaksanız büyüyebilen yataklara bakmanızı öneririm. Bu yatakların üst kısmı çıkıyor ve alt kısmı yükseltilerek bebek yatağını çocuk yatağına dönüştürebiliyorsunuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top