facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Çerçeve seçmenin püf noktaları
Çerçeve seçmenin püf noktaları

Çerçeve seçmenin püf noktaları

Mükemmel fotoğraflarınız için en uygun çerçeveleri seçmenin püf noktaları:

Fotoğraf türünüzü inceleyin
Fotoğafınızın boyutu nedir? Kenarlarında görülmesi gereken bir imza var mı? Ya da takım forması veya resim gibi bir nesneyi mi çerçevelemeniz gerekiyor? Çerçeve camının parlaması ya da hava alması içerisindekine zarar verir mi?
İşte bazı öneriler:

  • Güçlü, modern ve etkileyici sanatsal nesneler kalın ve koyu çerçevelerle tamamlanmalıdır.
  • Kanvas tablo üzerinde bulunan resimleri çerçevelemek, kalın çıtasından dolayı kolay olmamaktadır. Bu tarz nesnelerde genellikle el yapımı ve ince çerçeveler tercih edilir. Standart çerçeveler kanvaslara tam olarak oturamaz.
  • Keten ya da benzeri bezler üzerine yapılan sulu boya çalışmaları süslü ve altın sarısı çerçeveler ile tamamlamak, çalışmaya ayrı bir güzellik ve doğal gölge verecektir.
  • Çerçeve rengi, fotoğrafın ya da resmin mevcut etkisini tamamen değiştirebilir. Örneğin sonbahar ve kış temalı resim çalışmalarında koyu, ilkbahar ve yaz temalı olanlarda da açık renkli çerçeveler kullanılmalıdır.
  • Resim ve fotoğrafınızın genel renk tonuna uygun çerçeve seçmelisiniz. Çalışma ağırlık olarak koyu renk barındırıyorsa koyu, açık renklere sahipse de açık seçmeniz uygun olur.
  • Eğer yukarıdakilere göre herhangi bir sonuca varamadıysanız krem ya da odun rengi seçmek işinizi görecektir. Çünkü bu renkler tüm çalışmalarla uyum sağlar.

Çerçeveyi nerede sergileyeceğinize karar verin:
Resim ya da fotoğrafın kendi rengi ile birlikte, bulunduğu ortamın boyası ve genel havası da son derece büyük öneme sahiptir. Çerçeveniz salonunuzda bir yerde, geçici bir süreliğine asılı kalacaksa istediğiniz renk ve çeşidi seçebilirsiniz, fakat sergi ya da ticari bir amaç ile çerçevelenmesi gerekiyorsa ilk olarak ortamın renk ve ışık incelemesini yapmalısınız. Eğer ortam mat ve koyu renklere sahipse çerçevenizi de koyu, açık renklere sahipse çerçevenizi de açık seçebilirsiniz.

Resim Çerçevesi

Parçanızın boyutlarını düşünün:
Fotoğraf ya da resimlerin çerçevelenmesi işleminde, görselin kenarlarından bir miktar kayıp olmaktadır. Eğer nesneden az da olsa kayıp olmasını istemiyorsanız ya da herhangi bir şekilde çerçeve eklemesi yapılmaması gerekiyorsa olabildiğince ince olanlarını seçmelisiniz.

Fakat resminize çerçeve kağıdı tutturularak, çerçeve alanı sağlanabilir, böylelikle kalın çerçeveler de tercih edebilmiş olursunuz. Kararı parçanın değerine göre vermelisiniz.

Tarz tek önceliğiniz olmasın:
Herhangi bir nesneyi çerçeveletirken stili olduğu kadar, parçanızı ne kadar koruyacağını, ücretini ve montaj kolaylığını da düşünmelisiniz. Norma metal çerçeveler en ucuzları olabilirken, ahşaplar biraz daha pahalıdır. Bir de oyma olanlarını tercih ederseniz çerçeve ücreti iyice artacaktır.

Çerçeve ömrünü öğrenin:
Çerçevelenen nesne ne kadar önemli ise, çerçevenin ömrü de o kadar uzun olmalıdır. Çünkü içerisindeki ne olursa olsun montaj ve demontaj sırasında zarar görmesi oldukça olasıdır.

Eğer çerçevelenen özel bir şey ise gerçek ve tamamen ahşap çerçeveler tercih edilmelidir. Çünkü metal olanlar belli bir süre sonra paslanırlar. Yenilenebilir fotoğraflar ya da değersiz posterler metal çerçeveler ile çerçevelenebilir, çünkü 2 – 3 yıldan önce paslanmaya başlamazlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top