facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Çatı Katı Nasıl Dekore Edilmelidir?
Çatı Katı Nasıl Dekore Edilmelidir?

Çatı Katı Nasıl Dekore Edilmelidir?

Ev dekorasyonunda üzerine hiç düşünülmeyen, genellikle terk edilmiş izbe bir havası olan, hatta bazen angaryaların üst üste yığıldığı bir alan olarak değerlendirilen çatı katı; özverili bir çalışma ile elden geçirildiğinde sahip olduğu otantik atmosferini tüm eve yayabilecek potansiyele sahip bir alandır. Özellikle evin ayrı bir alanı içerisinde olmasıyla, kolaylıkla gürültüden uzak ve ilham verici bir çalışma odası tasarlanabilir. Bir diğer alternatif olarak, özellikle bu sene içerisinde hızla popülerliğini arttırmakta olan cam tavan seçenekleri ile yatak odası veya çocuk odası olarak da kullanılabilmeniz mümkün. Gelin sahip olduğunuz büyük bir avantaj olan çatı katınızı daha kullanışlı ve işlevsel bir alan haline getirebilmek için tercih edebileceğiniz dekorasyon stillerine dair ufak püf noktaları gözden geçirelim.

Çatı Katı Mutfak Dekoru

Çatı Katı Dekorasyonu Neden Önemlidir?
Öncelikle çatı katı bina yapısının en üst konumunda yer almasından ötürü, mevsimlerin iklimsel şartlarını en üst seviyede hissedeceğiniz bir alandır. Yani kışları aşırı soğuk, yazları ise mümkün mertebede sıcak olacaktır. Bu yüzden binanın ısı yalıtımının ve izolasyonunun doğru şekilde yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede özellikle sonbahar ve kış mevsimi süresince çatı içerisinde oluşabilecek akma gibi problemlerin de önüne geçmiş olursunuz. Bir angarya alanı olarak kullanılmalarının belki de en geçerli nedeni olan; yeterince güneş görmeme problemini birkaç ufak rötuş ile oldukça etkili bir şekilde çözüme ulaştırmak mümkün. Doğru aydınlatma seçiminden önce mekâna derinlik katabilmek amacıyla, duvarların ve yer için tercih edeceğiniz döşemelerin renklerini mümkün mertebede açık tonlarda seçmeye özen göstermelisiniz.  Aydınlatma tercihleri için;  çalışma odası tasarımında; çatı içerisinde çalışılacak bölgeye (çalışma masası üzerine) ışığın direkt olarak yansıyabileceği tepeden ışıklandırma,  gözü yormayacak ölçüde (25 watt) tercih edilmeli. Eğer mevcut alanınız standardın üzerinde bir büyüklüğe sahip ise, salon veya oturma odası olarak da dekore edebilmenizin mümkün olduğu alanı ışıklandırırken; orta aydınlatma ile spot aydınlatmayı beraber kullanabilirsiniz. Fakat eğer yatak odası olarak kullanmayı planlıyorsanız duvar aydınlatması veya spot-led aydınlatma yeterli olacaktır.

Rüstik Dekorasyon Tarzı
Standart bir tavan yüksekliği konusunda ortak bir paydası bulunmayan çatı katları için, mobilya seçerken sıkıntı yaşamanız mümkün olabilmektedir. Bu sorunu çözüme ulaştırabilmek için bir marangozla da anlaşabilirsiniz. Eğer böyle bir imkânınız mevcut değil ise; satın alacağınız hazır mobilyaların rüstik dekorasyon stili ile uyumlu olarak tercih edebilirsiniz. Rüstik dekorasyon tarzı; kırsal yaşamın otantik dokusunu çağrıştıran doğal malzemelerin kullanımı ile oraya çıkan, tasarlanmış olduğu alan içerisinde oldukça sıcak bir atmosfer meydana getiren bir dekorasyon stilidir. Rüstik dekorasyon stilinde kullanımı revaçta olarak tercih edilen malzeme ahşaptır. Abartıdan uzak, mümkün olduğunca yalın şekilde döşenen alanlarda; ahşap ile yer yer metali kombin etmek oldukça olumlu sonuç verecektir. Eğer yeriniz uygun ise dekorasyonunuzu rüstik stilin vazgeçilmezi olan taş bir şömine ile tamamlayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top