facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Çocuk Odası Dekorasyonu / Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler
Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Öneriler
Gelişiyle hayatımızı renklendiren, evimizin sevimli yeni üyeleri bebek odaları dekore edilirken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Bebeğin Cinsiyetini Mutlaka Dikkate Alın
Bebeğinizin sağlıklı bir cinsiyet geliştirmesi bireyin yaşamının kritik  süreçlerinden birisidir. Bebeğinizin odasında  en küçük dekoratif öğe dahi onun cinsiyetine uygun olmalıdır.  Erkek bebeğinizin ablasının pembe detaylarla bezeli odasını kullanması yanlıştır.  Erkek çocuklarda mavi, lacivert, yeşil, sarı ağırlıklı konseptler, kız çocuklarında pembe, fuşya, mor gibi pastel renk konseptlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.Eğer bebeğiniz abla ya da abisinin bebeklik odasını kullanacaksa, mobi,lyaların boyanması da dahil cinsiyetine uygun değişiklikleri asla ertelemeyin.

Bebek Odaları

Bebek Odanızda Dinginliği Yakalayın
Bebek odaları, bebeğinizin ilk dönem zihinsel gelişiminin özellikleri düşünüldüğünde karmaşıklığı kaldırmaz. Bebeğinizin odada daha sakin, huzurlu  zamanlar geçirmesi için mümkün olduğunca sade detaylara yer verin. Bebekler, renkli bir odaya girmekten zevk alırlar. Bu sebeple bebek odasında renkler kullanılmalı ancak, renkler karmaşık olmamalıdır. Fazla eşyalar ve rengarenk bir oda,  bebeğinizin zihnini yorar. Bebeğinizin ilk altı ayında odada çok fazla oyuncağa da yer vermemeye dikkat edin. Hatta bilakis sürekli değişik oyuncaklar vermek yerine belirli bir oyuncağı sevmesini ve benimsemesini sağlayın.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Sallanan Eşyalara Yer Verin
Bebek odanızda dekoratif öğeler kullanmak istiyorsanız bunları sallanan, fazla renkli olmayan sevimli birkaç oyuncak şeklinde düşünebilirsiniz. Bu hem ağladığı zamanlarda bebeğinizi sakinleştirmenize yardımcı olacak hem de odasına sevimli bir hava katacaktır. Son zamanlarda hızla bir trend olarak yükselen tavana asılabilen, el işi, örgü aksesuarlara bir göz atmanızda fayda var.

Halı Seçiminde Önce Sağlık
Bebek odalarına halı seçerken, mobilyalara uyumundan önce ‘sağlık’ konusunu dikkate almak gerekir. Bebek odalarında  kullanacağınız halıların odadaki nemi tutan ve toz oluşturan halı türlerinden olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek odalarında kaygan halı ya da kolaylıkla  kayabilen kilimler kullanılmamalıdır.

Bebek Odası Dekorasyonu

Çok İşlevli ya da Esnek Mobilyalar Seçin
Bebekler, çok hızlı büyür. Dolayısıyla mobilyaların yaş dönemlerine göre sürekli yenilenmesi yerine, onların gelişim dönemlerine  kolaylıkla uyarlanabilen, esnek özellikli mobilyalar seçmek daha mantıklıdır. Bebeğinizin  mobilyalarını hangi dönemde yenileyebileceğinize karar verip, mobilya tercihlerinizi bu doğrultuda yapmanız sizin yararınıza olacaktır.  Örneğin yataktan kendi başına kalkabileceği dönemde, yan emniyetleri yani korkulukları  çıkartılabilen karyola; okul öncesi döneme kadar oyuncak rafları olarak kullanılabilecek, okul öncesi dönemde kolaylıkla bir kitaplık haline getirebileceğiniz dolap uzun vadede işinizi görecektir.

Oyuncak Sepeti Bulundurun
Bebeğinizin odasında emeklemesini izleyen dönemde yerleştireceğiniz şık bir oyuncak sepeti, hem istenildiğinde odasının derli toplu olmasını sağlar hem de dekoratif bir öğe olarak odaya hoş bir hava katar.  Aynı zamanda bebeğiniz büyüdükçe  oyun oynamadığı dönemlerde oyuncaklarını sepete atması gerektiğini keşfeder  ve bu onun sorumluluk duygusunu geliştirir.

Bebek Odası Modelleri

Bir yorum

  1. Bebek odası ile ilgili okuduğum ve yararlandığım en iyi yazıydı. Odada renk kuralı mantıklı geldi dikkat edicem kızımın odasında, teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top