facebook
Anasayfa / Kendin Yap Fikirleri / Balkonda Sera Nasıl Kurulur?
Balkonda Sera Nasıl Kurulur?

Balkonda Sera Nasıl Kurulur?

Şehirde yaşayanların büyük bir bölümü doğal yaşam için hayal kurmaktadır. Doğal yaşamın avantajlarından faydalanmak için kendi ellerinizle yetiştirdiğiniz sebzeleri dalından koparma ile başlangıç yapabilirsiniz. Bahçesi olmayanlar için balkonda sera kurma fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

Balkonda Sera Kurulması

Balkonda sera kurmak için balkonunuzun güney cephede olması şarttır. Bunun nedeni de seraların güneş ışığından en yüksek seviyede faydalanmasıdır. Ayrıca, havadar bir ortam ile yeterli oksijen sağlanması gerekir. Güney cephedeki balkon için seraların günde 5-6 saat güneş görmesi gerekir.

Sera ortamını oluşturduktan sonra hangi bitkileri yetiştireceğinize karar vermelisiniz. Domates, salatalık, biber gibi sebzeler tercih edecekseniz, çiçek serası kurmak gerekebilir. Serayı oluştururken, hangi bitkilerin ne kadar güneş ışığı ve ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bitkilere de karar verdiğinizde, seraları kurmak için ahşap, metal ya da pvc kafeslerden faydalanabilirsiniz. Daha sonra üst ve yan kısımlardan açık kalacak şekilde kafesin zeminine toprakları ya da saksıları dizin. Sebze veya çiçekleri toprağa ekmeden önce seranın kaplamasını gerçekleştirin. Sera iskeletini cam ya da naylon benzeri bir ürünle kaplayabilirsiniz. Şeffaf ya da yeşil renkte olması gerekiyor.

Balkonunuzun güneş görmediği zamanlarda florasan lambaya ihtiyacınız olacaktır. Evden kablo çekerek elektrik sağlayabilirsiniz. Florasanı bitkilerin üzerine yani seranın tam üstüne monte etmelisiniz.

Evde Sera

Bahçeniz ya da balkonunuz yoksa, serayı kurmak için evinizin güneş alan bir odasını tercih edebilirsiniz. Oda içinde sera kurmak için cam bir dolap kullanabilirsiniz. Seranın kaplaması cam olmalıdır. Cam sayesinde bitkilerin ısı ve ışık ihtiyacı karşılanır. Güneş yetersizliği ile karşılaşmamak için yine florasan sisteminden faydalanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top