facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Aydınlık Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Aydınlık Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Aydınlık Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mutfaklar özellikle ev hanımlarının günlerinin büyük kısımlarını harcadıkları ev bölümüdür. Bu kadar çok vaktin harcandığı mutfaklarında her açıdan dekorasyonlarının düşünülerek yapılması gerekmektedir. Bir mutfak ne kadar işlevselse evin hanımı da o kadar mutlu olur. Mutfağın doğru olarak aydınlatmasının sağlanması, mutfağın daha ferah olmasına yardım olmaktadır. Aydınlık mutfaklarda daha kaliteli zaman geçirilir.

Fayans Seçimi
Aydınlık bir mutfak için önemli olan hususlardan birisi, doğru fayansın seçimidir. Seçilecek olan mutfak fayanslarının; dekoratif, suyla teması durumunda deforme olmayan ve kolay temizlenebilen özellikte olması gerekmektedir.

Mutfak Fayans Modelleri

Perde Seçimi
Mutfak dekorasyonu
nun vazgeçilmezlerinden olan mutfak perdelerinin, mutfağı aydınlık tutacak olmasının yanında ferahlıkta katmalıdır. Bu yüzden standart kornişli perdeler yerine daha süslü ve daha kullanışlı olan diğer çeşitli perdeler tercih edilmelidir.

Mutfak Perde Modelleri

Duvar Rengi
Mutfak duvarlarının renkli olması, mutfağın daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin; yeşil, turuncu ve kayısı renginin tonlarından herhangi birisi tercih edilerek, mutfak duvarlarının bu renge boyanmasından sonraki haline bayılacaksınız. Canlı ve aydınlık olan renklerin kullanımıyla, güneş ışınlarının yansımasından yararlanılarak ortam çok daha canlı hale getirilecektir.

Renkli Mutfak Dekorasyonu

Dolap Renkleri
Duvarların canlı renklerde olmasından sonra ikinci temel canlılık, mutfak dolaplarının açık renk meşe veya lale tonlarına boyanmasıyla sağlanabilir.

Mutfak Dolabı Modelleri

Aydınlatmalar
Doğru aydınlatmanın sağlanmasıyla şık ve farklı bir mutfak yaratılabilir. Aydınlatma konusunda mutfak dolaplarına, mermerden yansıyacak şekilde küçük spot ışıklar yerleştirilebilir. Yemek masasının üst kısmına, mutfak dolaplarına monte edilmiş olanlardan daha kuvvetli ışık yayan aydınlatmalar tercih edilebilir. Böylelikle, bilhassa akşam yemekleri için hoş bir ambiyans yaratılmış olunur.

Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Mutfakta ışıktan yararlanma konusunda; buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi büyük ölçülü olan ev aletlerinin ışığı olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Ayrıca mutfak zemininde açık renk kullanılması, karanlık mutfakların daha geniş görünmesini ve daha aydınlık olmasını sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top