facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / 8 adımda düşük bütçeler için oturma odası dekorasyonu
8 adımda düşük bütçeler için oturma odası dekorasyonu

8 adımda düşük bütçeler için oturma odası dekorasyonu

Odak noktasını belirleyin
Oturma odası düzenleme
lerinize nereden başlamanız gerektiğinden emin değil misiniz? Eğer öyleyse ilk olarak odanızın odak noktasını belirlemeniz gerekir. Bu odak noktası birçok ev için aydınlık olan pencere tarafı iken, dikkat çekici aksesuarlar ya da şömine de olabilir. Mobilyalarınız bu odak noktalarına çevrilmek zorunda olmasa da, yerleştirme ve ayarlamalarınızı buna göre yapmanız yeterlidir.

Doğru koltukları seçin
Oturma odaları
adı üzerinde sadece içerisinde dinlenmek ve televizyon izlemek için tasarlanmıştır. Bu nedenle yıllar boyunca dayanabilecek, kaliteli mobilya ve dolaplar seçmelisiniz. Birçok salon odanın odak noktasına göre düzenlenmesine rağmen, eğer uzun ve ince bir yapıya sahipse iki bölüm halinde dekore etmek en iyisidir. Odanızın bir tarafına ağır mobilya ve koltuklarınızı yerleştirirken, diğer ucuna da yemek yenilebilecek masa ve sandalyeler koyabilir ya da okuma bölümü haline getirebilirsiniz. Eğer biraz geniş bir bütçeye sahipseniz kollu Osmanlı koltukları odanızın en değerli parçası olabilir.
Sadece mobilyalar arasında ortalama 40 – 60 cm yürüme boşluğu bırakmanız yeterli olacaktır.

Oturma Odası

Masa ve sehpalar kullanın
İyi dekore edilmiş bir oturma odası
dekoratif parçaları, lambaları ve bibloları tutabilecek sehpa gibi düz yüzeylere sahip olmalıdır. Bu nedenle 30 – 40 cm genişliğinde ve 50 cm yüksekliğinde çay ve kahve sehpaları satın alabilir ya da çok amaçlı zigon sehpaları tercih edebilirsiniz.

Doğru boyutları seçin
Bazı kişiler doğru boyuttaki mobilyaları seçebilmek için iç güdüsel bir hediyeye sahipken, bazıları da bir rehbere ihtiyaç duyabilir. Örneğin çok amaçlı kullanılan orta sehpalarınız oturma kısmınızın yarısını ya da 3/2’sini kaplamalıdır ve oturma seviyeniz ile aynı yükseklikte olmalıdır.

  • İpucu: Bütün olarak satılan set oturma odası mobilyaları tek tek satın almadan biraz daha pahalı olsa da kesinlikle daha koordineli olurlar. Eğer aradaki fark sizin için önemli ise ayrı yerlerden satın alırken metre ölçümleri yapmanız çok önemlidir.

Depolama ürünleri kullanın
Eğer biraz boş alanınız varsa bunu konsol, kitaplık ya da vitrinler ile değerlendirebilirsiniz. Çünkü yüksek ürünler odanızı daha ferah ve geniş gösterir. Fakat son derece büyük olabilen bu ürünleri almadan önce kapı ölçülerinizi almalı ve salonunuza sokup sokamayacağınızı öğrenmelisiniz. Aksi taktirde parçalatıp, salonda tekrar toplatmanız gerekebilir.

Parça halı kullanın
Salonunuzun oturma kısmına ya da boş kaldığını düşündüğünüz bir kısmına parça halı veya kilim yerleştirmek odanıza sıcaklık ve konfor katar. Kişisel tercihinize göre koltuklarınızı üzerine alan büyük halılar ya da sadece orta sehpayı kapsayan küçük halılar kullanabilirsiniz. Parça halılar duvarlardan en az 15 cm uzakta olmalıdır.

Aydınlatma en önemli ayrıntıdır
Doğru aydınlatma
olmadan en iyi dekore edilmiş odalar bile yetersiz sayılır. En iyi aydınlatma da duvar, tavan ve zemin gibi farklı açıdan gelen lambalar kullanılarak elde edilir. Eğer en ideal aydınlatmayı istiyorsanız biraz daha masraf yaparak voltajı ayarlanabilen lambaları tercih edebilir ve aydınlatma seviyesini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Salon Aynası

Duvar dekorasyonunu gözden kaçırmayın
Duvar düzenlemesi dekorasyonun en önemli silahlarından birisidir ve doğru kullanılırsa odanızı daha büyük ve daha aydınlık hissetmenize neden olur. Geniş aynalar oda boşluğunu arttırır ve gelen ışığı tekrar geriye yansıttığı için de oda daha aydınlık olur. Sanatsal tablo ve resimler ise renk skalasına göre solgun odalara canlılık ve ferahlık katabilir. Ayrıca mobilyalarınızı farklı yerlerden aldıysanız doğru renkteki tablolar ile parça uyumlarını arttırabilirsiniz.

  • İpucu: Sanatsal tablo ve resimler pahalı ve orjinal olmak zorunda değildir. Basit bir çerçeveye sahip dijital çıktılar bile sizi istediğiniz sonuca götürebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top